HISTORIE A PROSTORY

Když jsme v březnu roku 2015 přišli na adresu Petrohradská 13, měli jsme před sebou chátrající, sedm let opuštěnou budovu. Na přelomu 19. a 20. století zde stál mlýn, později budovu přestavěli na čokoládovnu, od 50. let pak sloužila jako jedna z montážních dílen ZPA (firma dodávající měřící a řídící zařízení pro energetiku). Za téměř dva roky našeho působení se nám podařilo rekonstruovat prostory tak, aby zde mohla vzniknout menší galerie, multifunkční hala, ateliéry pro umělce a residenční byt. Bohužel, osud budovy je však zpečetěn: v řádu několika let má dojít k demolici, aby na vzniklé parcele mohly být postaveny nové obytné domy. Právě z důvodu nevyhnutelné dočasnosti našeho působení v těchto prostorech musíme neustále zvažovat, zda a kolik prostředků do rekonstrukce prostorů investovat. Současně se rozhlížíme po jiných prostorech v Praze, kam bychom se časem s projekty Petrohradská kolektiv uchýlili.


spolek_2


 

Ateliéry v Petrohradské

Ateliéry nabízíme skrze náš Residenční program pro české tvůrce. Vzhledem k tomu, že residenti jsou přímými účastníci projektu Petrohradská 1.2.3., spoluvytvářejí komunitu a utváří tak tvář celého projektu, jsou vybírání na základě předložených portfolii. Základním benefitem jsou právě dotované ateliéry, za něž residenti platí zlomek komerční ceny pronájmů. Vítáme však hlubší formy spolupráce na základě vyrovnané symbiózy.
Rozměry jednotlivých ateliérů se pohybují v rozmezí 14m2 až 70m2, k dispozici je i jeden 200m2 ateliér. Nachází se ve všech třech patrech budovy. Některé jsou díky velkým oknům vhodné pro malíře, jiné naopak disponují menším přísunem světla, jsou tedy vhodnější například pro střihače, grafiky či videotvůrce. Na dvoře se pak nachází hlavně dílny. Společné prostory zahrnují kuchyňku, WC, koupelnu a dílnu.


 

Petrohradská ROOM

Petrohradská Room, neboli multifunkční sál o výměře 150m2, se nachází přes dvorek v zadní části komplexu. Jedná se o dvě na sebe napojené místnosti o 110m2 a 40m2. Velká okna je možné zatemnit a o odhlučnit. K dispozici je též základní technické vybavení.


ROOM1


 

JEDNA DVA TŘI gallery

Činnost Jedna Dva Tři Gallery byla zahájena v březnu 2016 s cílem podpořit mladé a vycházející umělce a prezentovat tvorbu našich českých i zahraničních residentů. Nejde nám pouze o vystavení daného díla, ale i o získávání zkušeností - snažíme se vždy umělce zařadit do celého procesu výstavy, od diskuse nad počátečním konceptem až po (de)instalaci. Kromě výstav pořádáme prezentace filmového média, ať už video-artu, dokumentu, koláže či animace v pravidelné sérii zvané 1x1, jíž se vždy účastní i sám autor.

galerie1


 

Volné prostory:

Aktuálně žádné volné prostory nemáme. Pokud máte zájem zařadit se do seznamu umělců, čekajících na svůj prostor tak přejděte na (odkaz na FAQ, kde je zbytek informací).