PETROHRADSKÁ 1.2.3

Petrohradská 1.2.3. je prvním z putovních projektů spolku Petrohradská kolektiv, který dočasně využívá budovu bývalé čokoládovny v pražských Vršovicích, určenou k demolici. Jedná se o ateliérový komplex, kde v 36 ateliérech působí téměř 60 umělců v rámci našeho residenční program pro české tvůrce, a dalších až 12 zahraničních umělců skrze residenční program pro zahraniční umělce – A-I-R - Petrohradská kolektiv Residency Project 2017. Jedna Dva Tři Gallery, nacházející se přímo v areálu, se zaměřuje na tvorbu mladých a vycházejících umělců, a Petrohradská Room poskytuje zázemní pro uskutečňování programu živého umění.

petrohradska_upr_ext


 


ludmila1

Ateliéry v Petrohradské

Residenční program pro české tvůrce funguje od roku 2015. V současné době máme 69 residentů, působících v oblasti malby, sochy, filmu, hudby, designu ad. Kromě jednotlivých ateliérů se v komplexu nachází i grafické studio, nahrávací studio se zkušebnou, fotokomora či porcelánová dílna. Vzhledem k tomu, že residenti jsou přímými účastníci projektu Petrohradská 1.2.3., spoluvytvářejí komunitu a utváří tak tvář celého projektu, jsou vybírání na základě předložených portfolii. Kromě dotovaných ateliérů, za něž zde působící tvůrci platí zlomek komerční ceny pronájmů, je podporujeme u našich zahraničních partnerů a poskytujeme možnost prezentovat svoji tvorbu zde, v prostorech Petrohradské 1.2.3.


 

Program živého umění

Koncerty, workshopy, divadelní představení či performance jsme v uplynulých dvou letech pořádali spíše sporadicky v rámci doprovodných akcí k výstavnímu programu či festivalů, často mimo prostory Petrohradské. Avšak s nově otevřeným multifunkčním sálem Petrohradská Room o výměře přes 150m2 se Program živého umění mohl stát třetím pilířem naši činnosti, vedle residenčního programu pro české a zahraniční tvůrce a Jedna Dva Tři Gallery. Soustředíme se především na českou a slovenskou experimentální elektronickou a noisovou hudbu, pořádáme i performativní a pohybová vystoupení s důrazem na práci s prostorem.


bakelite