Vít Čechmánek: Hledám byt

 • Datum začátku:
  5.9.2018, 19:00
 • Datum ukončení:
  27.9.2018, 0:00
 • Místo konání:
  Prague
 • Místo:
  Petrohradská kolektiv
 • Admission:
  --

JEDNA DVA TŘI Gallery a Petrohradská kolektiv si Vás i Vaše přátele dovolují pozvat ve středeční večer 5. září 2018 od 19.00 hodin na zahájení výstavy

VÍT ČECHMÁNEK

HLEDÁM BYT
Reality itself is too obvious to be true.

“Making is fundamental to what it means to be human. We must make, create, and express ourselves to feel whole. There is something unique about making physical things. Things we make are like little pieces of us and seem to embody portions of our soul.” (Hatch, 2014)

Termín „DIY“ znamená soběstačnost životního stylu. Vnitřní zkušenost zakládá vnější nastavení. Manifest Maker, jež publikoval v roce 2014 Mark Hatch, je jedním z příkladů písemného popisu DIY. Popisuje kulturu tvůrce, která má devět hlavních principů, přičemž hlavními aspekty jsou dělat, sdílet a dát. V závislosti na podmínkách proměňuješ sám sebe. Výstava se stává částečnou ódou nad prací italského designera Enzo Mariho, kterého proslavila právě kniha Autoprogettazione z roku 1974. DIY návod, který popisuje 19 jednoduchých kusů nábytku. Mari si sám pro sebe stanovil přísná pravidla: žádné radikální řezy, žádné povrchy, žádní truhláři. Vyhýbal se prodeji skutečných produktů v naději, že se lidé dozvědí o designu a vyjádření jeho kvalit prostřednictvím vlastního procesu vytváření.

umím číst prostor? nekonečně se opakující tvary, které se v jednu chvíli stávají neukončeným kruhem. systém jednoduchých linií, vytvářejících rodinné teplo, rychlost děje i prokrastinaci.

jak definuji domov? jak můj domov definuje moje já?

cizinec a byt / cizinec v bytě

neklid

absence smyslu a orientace

řád

pravidla

funkce

osobní vs. veřejné

standardní hierarchie prostoru – židle u stolu

tlak akcelerujícího ekonomického provozu

instinkt v bojovém poli. lidé se snaží vždy najít pohodlné místo, kde jsou chráněny jejich záda a jejich pohledy směřují směrem k otevřenému prostoru, nejblíže k pohledu příchozích.

——-

Vít Čechmánek se narodil r. 1987 v Ivančicích u Brna. V letech 2011 – 2013 studoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně na Fakultě multimediálních komunikací v Ateliéru Prostorové tvorba Michaela Klanga. Roku 2018 získal magisterský titul na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval v Ateliéru sochařství Dominika Langa a Edith Jeřábkové. Účastnil se několika výstav, mezi nimi např. Omezení, v rámci festivalu Zlín Design Week (2017), By The Time, v rámci Marienbad Film Festival (2016), či Vážená krájená paní mlha, Photogether Gallery, Zlín (2016).

Výstava je otevřena v rámci akcí Petrohradská kolektiv a po emailové domluvě od 7.9. 2018 do 27.9. 2018

Facebook event HERE
15.9 v rámci akce Zažít město jinak 2018 at Petrohradská kolektiv proběhne autorská prezentace od 17h.

 

Výstavní program Jedna Dva Tři Gallery je v roce 2018 podpořen Státním fondem kultury.