Mezigenerační dialog: Instantní fotografie

  • Datum začátku:
    12.9.2019, 8:00
  • Datum ukončení:
    12.9.2019, 12:00

12/9/2019
Mezigenerační dialog: Instantní fotografie

Čtvrtky s Mezigeneračním dialogem
Udělejte si nový "zlo"zvyk, nadělte si čtvrteční kreativní otevřenou mysl. V rámci doprovodného programu k fotografické výstavě

R RATED / Mládeži nepřístupno, zveme všechny dědečky a babičky na druhý Mezigenerační dialog ze série 9 bloků / kulturních dnů pro seniory, kterým nás provede fotograf a autor výstavy Jakub Ra.

▦ vstupné zdarma / přínos maximální
▦ občerstvení zajištěno
▦ registrace na emailu edita@petrohradskakolektiv.com
/ do předmětu emailu REGISTRACE MZG (omezená kapacita účastníků)

MEZIGENERAČNÍ DIALOG
Prostřednictvím série přednášek, komentovaných prohlídek a tvořivých dílen reflektujících témata aktuálně probíhajících výstav v Jedna Dva Tři Gallery vzniká seznámení seniorů se současným uměním a dialog mezi samotnými autory nejmladší generace a zúčastněnými seniory.

Projekt je veden pod záštitou neziskové organizace Petrohradská kolektiv skupinou dobrovolníků a financován Evropským sborem solidarity Evropské unie.

❏ KDY
12.9. 2019, 8:00 - 12:00

❏ KDE
Petrohradská 13, Praha 10 - Vršovice / Vchod Kafe Petrohradská

❏ HARMONOGRAM
8:00 - 10:30
Tvůrčí dílna Instantní fotografie (POLAROID)
seznámení účastníků
úvod do historie techniky instantní fotografie / analogové
zadání tématu
kreativní činnost / samozřejmostí jsou fotografie, které si odnesete domů

10:45 - 11:00
Komentovaná prohlídka výstavou R RATED / Mládeži nepřístupno

11:05 - 11:20
Autorská přednáška fotografa Jakuba Ra

11:30 - 12:00
Závěrečná diskuse
diskuse nad vytvořenými fotografiemi z tvořivé dílny
vytvoření společného portrétu všech zúčastněných autorem výstavy

Časy jsou pouze orientační, budeme se podle nich řídit, avšak s ohledem na potřeby účastníků.

-------------------------------------------------------------------------------------------
❏ Tvůrčí dílna Instantní fotografie; naučíme vás základy focení na Polaroidový a Instaxový fotoaparát. Tvůrčí dílna potrvá zhruba dvě hodiny a během ní vám vysvětlíme celý příběh kolem instantní fotografie, ukážeme vám různé typy fotoaparátů a filmů a naučíme vás se mezi nimi zorientovat. Vysvětíme si časté chyby a jak se jich vyvarovat, naučíme vás filmy i fotografie skladovat. Hlavní částí pak samozřejmě bude samotné focení, během kterého si vyzkoušíme jak na to. Domů si odnesete nejenom nové zkušenosti, ale i povedené fotografie.

Tvůrčí dílnou nás provede jak autor výstavy Jakub Ra, tak fotograf Tomas Carl Allen zakládající člen ateliéru Polagraph, galerie a obchodu na pražském Žižkově, který se jako první v Čechách zaměřuje čistě na Polaroid, Instax a analogovou fotografii. Proč to děláme? Protože milujeme tu tajuplnost instantního materiálu, půvab chemické reakce a kouzlo okamžiku.

❏ Jakub Ra, výtvarník a fotograf, je studentem magisterského ročníku FAMU v ateliéru Fotografie a nových médií pod vedením Hynka Alta. Jeho životním tématem je tělo a vše kolem něj. Zajímají ho témata jako vědomí, vztahy, identita, upřímnost a autentičnost dnešní společnosti. Ve své práci se též zabývá otázkami ohledně ekologie, technologií a vytvořených rozdílů mezi muži a ženami. Dále pak přesah umění do sociálně-aktivistických akcí využívající netradičních uměleckých forem a prvků se záměrem vytvářet interakci s divákem. Nejvíce využívá tedy médium diskuse, textu, fotografie, videa, virtuální reality a akčního umění. Pro výstavu R RATED proto připravil nové série fotografií, které budou komunikovat v dialogu s projekcí textů, které připravil kurátor Peter Susan Šagát (PXS). Práce obou, jak Jakuba tak PXS, vycházejí z performativního charakteru, prožitků transcendentálních stavů, budoucích vizí, redefinic, anarchie a sexu. Mnoha lidmi jsou vnímány jako přes čáru nebo za hranicí. A to přesně oba prožívají. Je zde přítomna neustálá nutkavost bourat status quo, myšlenkové bubliny i společenské tabu a oscilovat mezi konformitou a chaosem.

❏ Petrohradská kolektiv je audiovizuální platforma podporující mladé umění již od roku 2015. Mezi hlavní projekty patří podpora tvůrců (ateliérový komplex) produkce kulturních akcí, zejména výstav (Jedna Dva Tři gallery), spolupráce s festivaly, setkání, přednášky a diskuse pro nejširší veřejnost. Stejně důležitou součástí aktivit je pořádání zahraničních rezidenčních pobytů, navazování kontaktů mezi umělci z různých zemí a spolupráce s dalšími subjekty v oblasti kultury a umění. Již třetím rokem se Petrohradská stává též platformou pro experimentální hudbu a divadlo, místem setkávání různých směrů tohoto žánru, jejich posluchačů a tvůrců.

12/9/2019

8:00 – 12:00

PETROHRADSKÁ 13, PRAHA VRŠOVICE

VSTUP ZDARMA

 

FACEBOOK EVENT