audiogramy: Martyna Poznańska (PL) & Vendula Guhová (CZ)

  • Datum začátku:
    19.4.2018, 20:00
  • Místo konání:
    Prague
  • Místo:
    Petrohradská kolektiv
  • Admission:

Martyna Poznańska (PL) & Vendula Guhová (CZ)

Martyna Poznańska je zvuková umělkyně, zkoumá zvuky prostředí, ruch městských prostředích, vazby mezi zvuky a objekty a performativní prvky poslechu. Její práce obsahují komponovanou hudbu skládající se z terénních nahrávek, instalací, situačních performancí a živé improvizace. Studovala na University of Arts v Londýně a momentálně studuje zvukové umění na UdK v Berlíně. Pracuje mezi Krakovem, Londýnem a Berlínem. Pro Petrohradskou kolektiv připravuje zvukovou performance, kterou bude dále rozvíjet v rámci umělecké rezidence v Agosto Foundation v Praze.

http://www.martynapoznanska.com/

Vendula Guhová je autorkou působící intermediálně. Pro Petrohradská kolektiv připravila živou verzi skladby Premačice, která měla premiéru v rámci Radioateliéru a jeho premiérové řady PremEdice na Vltavě. Spletenec slov a skladeb, které si v Premačici žijí vlastním životem – pocta – pomsta – hříčka – ironie – nonsensiána. Původní skladby, jejich popisy a typicky rozhlasové úvody schroustány vačicí vytváří živočišnou masu úryvků zvuků. Ty zůstávají na svých původních místech a gradace kompozic se sbíhají. Ze všech ruchů kolem bzučí v hlavě a do ní vymluvená díra je hotová. Premačice je koláží, ve které autorka vytvořila zcela nové vztahy a vazby mezi na sebe navrstvenými autorskými kompozicemi 15. letého archivu dosud odvysílaných Premedic Radioateliéru.

Vendula Guhová pracuje s konkrétními nalezenými zvuky v podobě musique concrète, s pohyblivým obrazem, vytváří interaktivní instalace, komunitní události, je zakladatelkou komunitní zahrady Libóza. Pracuje s tématy paměti, místa, představivosti, identity. Vystudovala Mezinárodní teritoriální studia, momentálně studuje na Centru audiovizuálních studií FAMU.

Vstupné: 150 Kč
předprodej přes Goout.cz: http://bit.ly/2ouffEp

Audiogramy je sérií audiovizuálních performancí představující náhled do nezávislého a experimentálního dění na poli zvukového umění. Cílem série, jež vzniká ve spolupráci s Michalem Kindernayem, je prezentovat aktuální tendence a proměny soundartu i poukázat na vazby s výtvarným uměním a mezioborové spolupráce. Vybraní zvukoví umělci ze zahraničí jsou etablovaní na současné soundartové scéně, nicméně jejich přístup k hudbě a umění je někdy velmi různorodý díky vlastním experimentálním nástrojům či softwarovým řešení, které sami vyvíjejí.

Program živého umění Petrohradská kolektiv je platformou pro performativní umění a experimentální hudbu. Je místem setkávání různých směrů tohoto žánru, jejich posluchačů a tvůrců. Ke spolupráci jsme letos přizvali Ondřeje Lasáka, Romana Skálu a Michala Kindernaye, s nimiž jsme připravili tři koncertní cykly: Buket#, Sonitus Petrohradská a Audiogramy. Součástí hudební dramaturgie Petrohradská kolektiv 2018 jsou také workshopy v Pure Data a SuperCollider s Michalem Cábem a Kryštofem Peškem, a poslechové a diskusní večery Rané československé elektroakustické tvorby pod vedením Kataríny Gatialové z Českého muzea hudby.