AIR: Holzingerurbat / The official David Hasselhoff World Fancruise

 • Datum začátku:
  1.11.2018, 19:00
 • Datum ukončení:
  8.11.2018, 12:00
 • Místo konání:
  Prague
 • Místo:
  Petrohradská kolektiv
 • Admission:
  --
Srdečně zveme na zahájení výstavy AIR 2018 Claudia Holzinger & Lilly Urbat (DE). Hostující umělec: Johana Novotná (CZ). Během večera proběhné Artist Talks zahraniční residentky Irene Melix (DE/FR). Večer zakončí DJ nnoniqa z kolektivu Trouble in Paradise (DE).
 
///// FOR ENGLISH SCROLL DOWN /////
 
We cordially invite you to the opening exhibition of Petrohradská kolektiv Artists-in-Residence 🔮Claudia Holzinger & Lilly Urbat (DE) 🔮Guest artist: Johana Novotná (CZ). The Artist Talks with Irene Melix (DE/FR) will take place from 8 pm. Music by DJ nnoniqa from Trouble in Paradise (DE).
 
Program:
19h – vernisáž/opening – Claudia Holzinger & Lilly Urbat (DE) – The official David Hasselhoff World Fancruise
20h – Artist Talks – Irene Melix (DE/FR)
21h – Music by DJ nnoniqa from Trouble in Paradise
https://soundcloud.com/trouble_in_paradise
Facebook event HERE
————————–
 
Claudia Holzinger & Lilly Urbat (DE)
 
Jsou německé umělecké duo, známé jako holzingerurbat. Zpochybňují universální pravdy jako je národnost, věk, pohlaví, očekávání, víra či idoly a to skrze specifickou performativní formu těžící především z humoru a kýče. Obě vystudovali fotografii na Akademii výtvarných umění v Norimberku a zúčastnily se několika výstav, mezi nimi v Pinakothek der Moderne v Mníchově, Akademiegalerie v Norimberku, Galerii Contemporary Fine Arts v Berlíně a performovali v Die Weinerei v Norimberku (Německo).
 
 
Holzingerurbat / The official David Hasselhoff World Fancruise
 
Inspiraci k projektu, na němž pracovaly během svého pobytu v Petrohradská kolektiv, našly během plavby po Středozemním moři zvané Official David Hasselhoff Cruise. Z pětidenní plavby ve znamení promo eventu stárnoucí hvědzy, jež nikdy neopomene zmínit svůj vztah k pádu Berlínské zdi, odešly s vice než pěti tisíci fotografiemi a nově nabytou vášní pro kýč. Residenci v Petrohradská kolektiv využily k hlubšímu prozkoumání vlivu historie na popkulturu, či naopak popkultury na interpretaci historie.
 
———————–
 
Guest: Johana Novotná – projekce video-esejí
 
Narodila se roku 1994. Čerstvá studentka ateliéru Nových médií I. Tomáše Svobody na AVU a absolventka ateliéru Jiřího Thýna na katedře fotografie pražské FAMU. V červnu 2017 samostatně vystavovala v pražské Galerii 35m2 (expozice nesla název When she arrived, she was an hour late and already crystallized). Na konci roku 2016 v Praze a na jaře 2017 v Olomouci vystavovala společně s Laurou Trenčanskou. Ony dvě také založily filmové studio Dog Died Here, nezávislou produkci „nízkorozpočtových až bezrozpočtových krátkometrážních béčkových filmů s áčkovým obsahem“. Novotná rovněž založila hudební projekt Johuš Matuš, který charakterizuje jako „ruralpopové sólistické muzikantské duo nebo duální muzikantské sólo“. Je rovněž spoluzakladatelkou postapokalyptické hudební formace Buržoa. Ve výtvarné – možná lépe řečeno autorské – tvorbě Johana Novotná inklinuje k videoesejím se stále intenzivnějším důrazem na hudební produkci a videoklipovou estetiku. Se svým posledním videm YOUU získala v prosinci 2017 Cenu diváků na olomoucké přehlídce PAF.
 
———————–
 
AIR 2018: Irène Mélix – Artist Talks
https://www.facebook.com/events/2073335382723288/
 
////// ENG //////
 
Claudia Holzinger und Lilly Urbat (DE)
 
Holzingerurbat is a modern-day company related to the event industry (trivial entertainment). The main offers are hyper-realistic services. This includes eg. the planning and arranging of a company’s party, especially for a nonexistent but efficiently operating the business within a public institution. As well as the documentation and commercialization of the presence in other people’s filter bubbles.
 
The artists and CEOs Claudia Holzinger und Lilly Urbat work in their fictional biographies 24/7, concentrating on the multiplication of their own self. Throughout the solid and personal engagement, the use of contemporary picture language and years of experience, HOLZINGERURBAT offers productive solutions for the interpretation of reality, measurable against highest standards and best know-how as well as conscience.
 
 
Official David Hasselhoff Cruise
 
(David Michael Hasselhoff is an american actor and singer with german roots. Holzingerurbat is an european company with roots beyond space and time. A cooperation between the two parties promises the latest confrontation at the highest level of accreditation with a bitter aftertaste.)
 
The „Official David Hasselhoff Cruise“, a 5-day mediterranean cruise on one of the most beautiful cruise ships of the Costa fleet in the middle of november, was the perfect break from stressful everyday life for Holzingerurbat. Being part of a fan crowd consisting of 500 people, all that different in age, profession, motivation, volume and drinking strength as possible, Holzingerurbat found themselves in a promotional event for an aging star. A man, that never misses a chance to set himself in relation to the fall of the Berlin Wall.
 
Holzingerurbat returned from the cruise with more than 5000 photographs on top of a bunch of irritating feelings and accompanied by changed taste – to be reflected in an increased preference of kitsch, Holzingerurbat is in a constant search of finding a way to present this experience as close to reality as feasible.
 
http://www.claudia-holzinger.de/
http://www.lillyurbat.de/
 
————————–
 
Guest: Johana Novotná: video-essays projection
 
Born in 1994, she is a freshman in the department of New Media at the Academy of Fine Arts in Prague (AVU) and a graduate from the photography department at the Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague (FAMU). In 2017 she showed her works in the Gallery 35m2 under the name „When she arrived, she was an hour late and already crystallized“. She exhibited together with Laura Trenčanská in Prague and in Olomouc at the same time. They also founded the Dog Died Here studio, „an independent production for low-cost to no-cost short „B“ movies with „A“ content“. Novotná has also founded a music project Johuš Matuš which she describes as „rural-pop soloist musical duo or a dual musical solo“. She’s also a co-founder of postapocalyptic music formation Buržoa. In the artistic and author sphere, Johana Novotná gravitates toward video essays with a strong focus on music production and video esthetics. Her last video YOUU won the Audience Prize at the PAF festival in Olomouc in December 2017
 
————————–
 
AIR 2018: Irène Mélix – Artist Talks
https://www.facebook.com/events/2073335382723288/
 
Petrohradská kolektiv Residency Projekt je v roce 2018 podporován Ministerstvem kultury ČR.