AIR 2018: Alois Yang – Artist Talks

 • Datum začátku:
  8.11.2018, 20:00
 • Datum ukončení:
  8.11.2018, 21:00
 • Místo konání:
  Prague
 • Místo:
  Petrohradská kolektiv
 • Admission:
  --

Srdečně zveme na Artist talks s Alois Yang, francouzským umělcem účastnící se AIR programu 2018.

We cordially invite you to Artist Talks with Alois Yang, a French artist participating in the Petrohradská kolektiv Residency Project 2018.

 

///// FOR ENGLISH SCROLL DOWN /////

 

Aloïs Yang (FR) je intermediální a zvukový umělec v současné době působící v Berlíně. Ve své práci, jež má často podobu audiovizuálních performancí a instalací, zkoumá vztahy a způsoby interakce mezi lidmi, zvukem a vnějším světem. Vystudoval průmyslový design na Shih Chien University v Taipei (Taiwan), a Interakční design na Royal College of Art v Londýny (U.K.). Zúčastnil se četných výstav a festivalů, nimi Asian Art Biennal v National Taiwan Museum of Fine Art (Taiwan), Fjuk Art and Design centre na Islandu, MEM festivalu v Bilbao (Španělsko), Frankofon Festivalu v Budapešti (Maďarsko), nebo v National Museum Stockholm (Švédsko).

Během svého pobytu v Petrohradská kolektiv se Alois bude zabývat styčnými plochami mezi přírodními úkazy a lidskými artefakty. Zvuk použije jako indikátor ambivalentní situace spojení / odloučení, která je podle něj charakteristická pro vztah lidí a přírody. Pomocí terénních nahrávek, audiovisuální analýzy či interaktivního programování vytvoří site-specific instalaci v prostorech Petrohradská kolektiv. Aloisův pobyt se uskuteční v říjnu 2018.

///// ENG /////

 

Aloïs Yang (FR) is an interdisciplinary artist, often focusing on sound, currently living in Berlin. His work investigates the perception of time and space on both “outer” physical world and “inner” metaphysical levels of awareness – as a manifestation of how we contextualize the overlapping realities in between body and mind, objective explanation and subjective projection, analogue and digital, certainty and unknown. He is interested in the crossing line between the general explanation/application provided by science and technology, and how we actually grasp and make use of it on personal perspective. By combining conclusive theory and hard scientific data with integrated technological approaches, he aims to reveal the information in tangible and playable art forms, which create open spaces for imagination, speculation, and self-reflection.

During his residency at Petrohradská kolektiv, he would like to focus my works on the crossing line between natural phenomena and human artefacts, in the context of one-off-generative and time-space specific installation or performance. Where I aim to rise the notion of – the separation we consciously created with the nature realm, position ourselves as observer, to understand intellectually, and establish relationship based on our needs. On the other hand, the capabilities of connecting with the nature unconsciously, when mind and body has no separation, to place ourselves as whole, and to be one within. I see shifting this two states as a resilience in responds to ever-cycling environment, also a natural quality as a human-being.

Facebook event HERE

Petrohradská kolektiv Residency Projekt je v roce 2018 podporován Ministerstvem kultury ČR.